Име на вносителя: | Корина Костер |
Име на проекта: | Научен обмен в Медицински университет Астана, Казахстан |
Екип на проекта: | Корина Костер |
Екип потвърдил участие | Все още никой не е потвърдил участие. |
МОЛ: | Корина Костер |
Статус: | Одобрен на СИС None |
Обсъждан на: | None |
Отношение: | Прочети |
Номер: |
Международната федерация на асоциациите на студентите по медицина (IFMSA) е глобална неправителствена организация, обединяваща националните обединения на студенти по медицина. Създадена през 1951 година, тя включва над 130 членски организации от 122 държави, разположени на шест континента, което я нарежда сред най-мащабните и утвърдени НПО-та в света. България е част от IFMSA от 1993 година.
В рамките на Федерацията функционират шест постоянни комитета, като два от тях – Комитетът по професионален обмен (SCOPE) и Комитетът по научен обмен (SCORE) – предоставят възможност на студентите по медицина от страните членки да участват в международни обменни програми. Обменът се провежда в клинично звено на университетска болница или в научна лаборатория под надзора на ментор. Подборът на участниците се базира на академичен успех, езикови умения, ангажираност към АСМБ и IFMSA и други критерии.
Дестинациите се определят предварително чрез договори между изпращащите и приемащите държави. Продължителността на обмена е един месец, като през този период студентът е настанен в студентско общежитие, организирано от местната асоциация. По време на престоя си, студентът посещава избраното клинично или лабораторно звено, съгласно спецификата на програмата.
Обменните програми се разделят на два типа: едностранни (унилатерални) и двустранни (билатерални). При двустранния обмен, всяка от участващите държави изпраща и приема студент, като таксата се заплаща в страната на произход. При едностранния, само една държава изпраща студент и той заплаща таксата към приемащата страна.
Освен академичния елемент, студентите имат възможност да се потопят в местната култура, да създадат нови приятелства и да участват в различни социални програми.
След завръщането на обменниците се организират информационни събития в Медицински факултет, чиято цел е да популяризират обменните възможности на IFMSA както сред новоприетите студенти, така и сред онези, които все още не са се включили в дейността на АСМБ-СУ.
Целта на проекта е участие в четириседмичен научен обмен в Казахстан, включващ провеждане на изследователска дейност в областта на микробиологията. Основният фокус ще бъде изследване на антимикробните свойства на растителния вид Calligonum aphyllum чрез in vitro и in vivo методи, използвайки експериментален модел с лабораторни мишки. Проектът ще ми предостави възможност да натрупам практически опит в извършването на лабораторни експерименти, свързани с антимикробната и противогъбичната ефективност на природни съединения.
По време на обмена ще усъвършенствам своите умения за работа с модерни микробиологични техники и ще придобия ценен опит в лабораторна среда. Ще имам възможност да се запозная с научните и медицинските практики в Казахстан, както и с международните стандарти и методологии при изследване на биоактивни растителни вещества. Включването ми в реален научен проект отваря възможност за съавторство в научна публикация и участие в представянето на резултатите на международен форум.
На първо място, литературен обзор чрез бази данни (PubMed, Scopus и др.) върху микробиологията от последните 5 години. След това, изследване на веществото G.15, извлечено от Calligonum L., под формата на 1%, 3% и 5% разтвори. В последствие, оценка на антимикробна и противогъбична активност срещу стандартни бактериални и гъбични щамове чрез културелни среди и метод на агарова дифузия. Статистическа обработка на резултатите (Excel, Statistica 6.0, t-тест), определяне на минималната инхибираща концентрация. И накрая, публикуване и представяне на резултатите на международна научна конференция.
Корина Маркус Костер, 2 курс, специалност „Медицина“, Медицински факултет. Факултетен номер: 5MD2100325
Проектът ще се осъществи през месец юли и ще продължи четири седмици. Работата по него ще се провежда всеки делничен ден с ангажираност от по 6 часа дневно. В останалото време е предвидена социална програма и културни събития, които ще предоставят възможност за опознаване на местните традиции и начин на живот.
Финансови ресурси, необходими за покриване на таксата за участие в обмена.
Такса участие - 450 лв.