Описание на проекта

Описание на проекта:

Международната федерация на асоциациите на студентите по медицина (IFMSA) е неправителствена организация, обединяваща студентски медицински организации от над 100 държави. Тя предоставя възможности за развитие на младите бъдещи лекари в сферите на общественото здраве, медицинското образование, правата на човека, сексуалното и репродуктивно здраве и обмена на клинични и научни стажове. Българският член на IFMSA е Асоциацията на студентите по медицина в България (АСМБ), която представлява интересите на студентите по медицина в страната и реализира дейностите на IFMSA на национално ниво. В рамките на IFMSA функционират шест основни комитета - професионален обмен (SCOPE), научен обмен (SCORE), обществено здраве (SCOPH), сексуално и репродуктивно здраве (SCORA), медицинско образование (SCOME) и човешки права и мир (SCORP). Всеки комитет работи по конкретни теми с цел развитие на знания, умения и активна гражданска позиция у студентите по медицина.
Научната обменна програма на IFMSA, координирана от комитета SCORE (Standing Committee on Research Exchange), предоставя на студенти по медицина от цял свят възможност да участват в краткосрочни научноизследователски стажове в чужбина. Програмата обхваща над 70 държави и се провежда в университети, болници и научни институти, където участниците се включват в текущи проекти под ръководството на местни ментори. За разлика от професионалните клинични стажове, SCORE обмените се фокусират върху научната дейност. Част от тази дейност са лабораторни експерименти, епидемиологични проучвания, биостатистика или други форми на медицинско изследване. Стажовете са с продължителност един месец и предлагат структурирана програма, която включва и културна интеграция чрез взаимодействие с местни студенти и социални събития. Класирането в обменните програми се осъществява в началото на учебната година на база успех, владеене на чужди езици, принос към комитетите АСМБ, научна работа, участие в международни конгреси и др.
Целите на научните обменни програми са разнообразни. Дават възможност на студентите да придобият практически опит в научноизследователска дейност, като допълнение към академичното си обучение. Това развива критично мислене, аналитични умения и способност за работа в международна научна среда. От друга страна, обмените насърчават междукултурния диалог, сътрудничеството и разбирането между бъдещи медицински специалисти от различни страни. В дългосрочен план програмата цели да формира глобално ориентирани и отговорни лекари, които разбират значението на науката за общественото здраве и са подготвени да работят в интердисциплинарни и международни екипи.

Цели на проекта:

Работа върху научноизследователски проект в рамките на 1 календарен месец в университета I-Shou, гр. Гаосюн, Тайван.
Научноизследователският проект е озаглавен „Investigation gain-of-function (gof) mutant p53 in head and neck cancers and lung cancer"
Целта на проекта е да изследва специфични мутации в гена p53, които често се срещат при рак на белия дроб и рак на главата и шията. В нормално състояние този ген предпазва клетките, но при определени мутации той губи своите защитни функции. Започват активно да се развиват ракови процеси.Това явление се нарича „придобиване на функция“ (gain-of-function). Проектът има за задача да идентифицира кои от тези мутации водят до натрупване на вредни белтъци в клетките, да анализира как това повлиява растежа на тумора и да изследва потенциални вещества, които биха могли да блокират това действие.
Като допълнителна цел, след приключване на обмена ще бъдат организирани информационни кампании към АСМБ-СУ, по време на които ще бъде представено наученото от проекта пред студенти. Така ще допринеса не само за личното си научно развитие, но и за популяризирането на иновативни подходи в борбата с онкологичните заболявания и за насърчаване на интереса към научната дейност сред бъдещите медици.

Задачи на проекта:

Работа с клинични проби - обработка на проби от пациенти с рак на белия дроб и главата/шията, в които ще се търсят специфични мутации в p53.
Генетичен анализ - извършване на ДНК анализ на гена p53 и сравняване получените резултати с международната онкологична база данни COSMIC, за да се определи кои мутации са особено рискови.
Имунохистохимично оцветяване - използване на лабораторни техники за визуализиране на белтъците в тъканни проби, за да се установи наличието и натрупването на мутиралия p53.
Клетъчни експерименти - провеждане на тестове за растеж на ракови клетки и за наличие на "ракови стволови клетки", с цел да се оцени как мутациите влияят на агресивността на тумора.
Тестване на потенциални лекарства - извършване на експерименти за оценка на ефекта от различни природни или синтетични вещества върху клетките с вредни мутации. Част от тези тестове ще се извършват и върху животински модели.
Анализ на резултати и научна работа - обработката и интерпретацията на данните, както и в изготвянето на част от научния доклад или постер, който може да бъде представен на конференция или включен в публикация.
Организиране и участие в Post Exchange Debriefing - събитие, организирано от комитетите по обмен, на което студентите, завърнали се от професионален или научен обмен, представят своите проекти, наученото и личните си впечатления, с цел да вдъхновят други студенти да се включат в бъдещи обменни програми.

Целева група:

Константина Маринова Политова, студент 2-ри курс в Медицински факултет на СУ ,,Св. Кл. Охридски’, фак.№1MD2100358’

График на проекта:

Начало на проекта: 01.07.2025
Край на проекта: 31.07.2025
Работа в лаборатория 5 дни в седмицата по 8 часа.

Необходими ресурси:

Финансов ресурс, покриващ таксата за участие в обмена и самолетните билети.

Финансово описание на проекта:

Таксата за участие в обмена е 450 лв.
Цената на самолетните билети за дати 03.07.2025 - 31.07.2025 е 1063.77 евро (към дата 01.05.2025). Авиокомпанията е Turkish Airlines, а полетите са с маршрут София - Истанбул - Тайпе и Тайпе - Истанбул - София.

Партньори на проекта:

Файлове: