Описание на проекта

Описание на проекта:

Театър-лаборатория "Алма Алтер" с благодарност и вдъхновение приема официалната покана за участие в 17-то издание на Международния театрален фестивал на Университета Акдениз, който ще се проведе в Анталия, Турция, в периода 12–18 май 2025 г. Спектакълът „Ромео и Жулиета, сонет за безсмъртната любов“ ще бъде представен пред международна публика на 13 май в рамките на фестивала.

Създаден под режисурата на бащата на българския авангарден театър - Николай Георгиев, спектакълът е част от дългосрочната програма на „Алма Алтер“ – „Шекспир – съвременен и жесток“, в която класическите текстове се преосмислят през призмата на съвременния човек и сценичните форми на "живия театър". В главните роли са студентката втора година “Авторски театър”- Орнела Цолканов, в ролята на Жулиета, и дългогодишният член на трупата на Алма Алтер - Георги Арсов, в ролята на Ромео. Двамата отхвърлят традиционните представи за героите и заявяват: „Аз не съм Ромео“, „Аз не съм Жулиета“. Сцената се превръща не в място на възпроизвеждане, а на среща между тела, музика и поезия, между младостта и трагедията на влюбените.

Проектът изследва темата за любовта в условията на съвременното общество, в което битките между поколения, култури и идеологии се случват все по-често. Спектакълът е решен в стилистиката на бедния театър – без декори, с акцент върху тялото, словото и живото присъствие. Хореографиите на Петя Йосифова и музиката на Константин Кучев подчертават интимността на сценичното преживяване.

Участието в Международния фестивал на Университета Акдениз е естествено продължение на международния път на спектакъла – отличен с Наградата за алтернативна класика на Московския Международен фестивал на университетските театри в рамките на XII Световен конгрес на Университетските театри (2018) и за най-добра мъжка роля на десетото, юбилейно издание на Международния театрален фестивал JESZ в Печ. (2016). Спектакълът беше посрещнат с ентусиазъм от критиката и публиката заради своя новаторски подход към класическия текст и способността си да комуникира на универсален език.

Поканата от Университета Акдениз и включването в официалната програма на фестивала са високо признание за творческия и педагогически подход на театъра. В духа на международен обмен „Алма Алтер“ представя не само алтернативна театрална естетика, но и създава възможности за диалог с млади артисти от различни култури. Фестивалът е платформа за междукултурна комуникация, интердисциплинарни търсения и съвременни сценични форми, с които „Алма Алтер“ е в пълно съзвучие.

Цели на проекта:

1. Културен и междууниверситетски обмен - участието на Театър-лаборатория „Алма Алтер“ в 17-то издание на Международния театрален фестивал на Университета Акдениз създава възможност за междукултурен и междууниверситетски диалог. Представянето на български спектакъл, съчетаващ класическа драматургия и съвременна интерпретация, ще разшири обмена на творчески практики и ще отвори нови хоризонти пред студентите-артисти и международната публика.

2. Развитие на артистични и сценични умения на студентите-актьори - работата в международен контекст ще обогати студентите от „Алма Алтер“ с практически опит в специфичната среда на университетските фестивали. Срещата с други форми на театър, участие в неформални уъркшопи и дискусии ще даде нови импулси за развитие на сценичното им присъствие, артистична свобода и комуникативни умения.

3. Утвърждаване на Софийски университет в международното културно пространство - присъствието на Театър-лаборатория „Алма Алтер“ на сцената на един от най-активните и утвърдени университетски фестивали в Средиземноморието допринася за културната и академична репутация на Софийски университет. Такова участие засилва международните връзки и позиционира Университета като среда, в която изкуството и академизмът се срещат и развиват паралелно.

4. Популяризиране на съвременните интерпретации на класическите текстове - спектакълът „Ромео и Жулиета, сонет за безсмъртната любов“ задава нови въпроси към познатата драма на Шекспир и търси живата съвременна чувствителност в нея. Проектът цели да демонстрира как класиката може да бъде актуална, болезнено съвременна и провокативна, без да изневеярва на своята поетична сила.

5. Създаване на нови партньорства и устойчиви международни връзки - фестивалът е пространство за създаване на контакти между млади творци, преподаватели и културни институции. Участието на „Алма Алтер“ ще бъде платформа за изграждане на бъдещи проекти, размяна на добри практики и възможности за съвместна работа в рамките на университетски и културни мрежи.

6. Насърчаване на критическо мислене и културна чувствителност - чрез темите за любовта, индивидуалността, свободата на избора и социалните рамки, спектакълът стимулира зрителя да постави под въпрос наложени социални модели. Това е в пълно съответствие с мисията на „Алма Алтер“ да използва театъра като форма на образование, диалог и критическо осъзнаване.

Задачи на проекта:

1. Организационна подготовка - извършване на координация с екипа на Международния театрален фестивал на Университета Акдениз, уточняване на техническите изисквания и програмата за участие. Осигуряване на транспорт, настаняване и логистика за артистичния и техническия състав на „Алма Алтер“.

2. Адаптиране на спектакъла към условията на фестивала - преработка на сценичните решения спрямо техническите и пространствени параметри на сцената в Университета Акдениз. Провеждане на репетиции в условия, симулиращи пространството на фестивала, с цел максимална гъвкавост и ефективност на изпълнението.

3. Превод и езикова адаптация на съдържанието - подготовка на английска версия на спектакъла и на комуникационните материали.

4. Подготовка на студентите-актьори - провеждане на тренинги и работни ателиета за адаптиране към мултикултурна сцена. Развиване на способности за сценично партньорство и работа в непозната среда, с акцент върху езика на тялото и междукултурната комуникация.

5. Популяризиране на участието - разработване на комуникационна кампания за представяне на участието в фестивала чрез социалните мрежи, на театъра и университетските канали. Създаване и разпространение на дигитални и печатни материали – афиш, брошури, видеа.

6. Изпълнение на спектакъла „Ромео и Жулиета, сонет за безсмъртната любов“ - представяне на спектакъла в официалната фестивална програма на 13 май 2025 г., в присъствието на международна публика, артисти, университетски преподаватели и студенти.

7. Взаимодействие с международната театрална общност - участие в дискусии, неформални срещи и артистични обмени с други университетски трупи и участници във фестивала. Споделяне на методологии, подходи и артистичен опит с цел обогатяване на професионалния профил на участниците.

8. Документация и архивиране на участието - създаване на снимки от спектакъла и съпътстващите дейности за създаване на визуален архив. Подготовка на материал за популяризиране в България и включване в бъдещи артистични досиета и академични доклади.

9. Финален анализ и отчет - оценка на постигнатите резултати, анализ на въздействието на участието върху артистите и публиката, и изготвяне на финален доклад за партньорите и институциите, подкрепили проекта.

Целева група:

1. Пряка аудитория
1.1. Международната фестивална публика – над 1000 души се очаква да присъстват на събитията в рамките на Международния театрален фестивал на Университета Акдениз. Публиката включва студенти, преподаватели, артисти и любители на театъра от различни културни и образователни среди. Представлението на „Алма Алтер“ ще достигне до широка аудитория с интерес към съвременни интерпретации на класическата драматургия и физическия театър.

1.2. Професионални театрални творци и университетски преподаватели – участници и гости на фестивала, които ще имат възможност да наблюдават, анализират и дискутират спектакъла в контекста на алтернативните театрални практики.

1.3. Студентите-актьори от „Алма Алтер“ – младите артисти ще натрупат безценен сценичен и междукултурен опит в реална фестивална среда, което ще спомогне за развитието им като самостоятелни творци.

2.Косвена аудитория
2.1.Широката онлайн публика – чрез активна дигитална кампания в социалните мрежи, сайтa на „Алма Алтер“, каналите на Софийски университет и медийни партньори, спектакълът и участието във фестивала ще достигнат до многобройни зрители в България и чужбина.

2.2.Академичната общност в България – театрални изследователи, студенти и преподаватели по сценични изкуства ще могат да използват документираните материали от фестивала за образователни и научни цели.

2.3.Софийски университет „Св. Климент Охридски“ – институцията ще бъде представена като активен участник в международния културен обмен и като средище на новаторски сценични практики.

2.4.Българската културна сцена – участието на „Алма Алтер“ ще повиши видимостта на българския експериментален театър и ще засили интереса към съвременни форми на сценично изразяване.

График на проекта:

Седмица 1: 7–13 април 2025
- Начало на активната организационна подготовка.
- Потвърждаване на участието с фестивалния екип в Акдениз университет.
- Събиране и оформяне на нужните документи и информация за фестивалната програма.
- Подготовка на списък с участници, резервации на пътуване и логистика.
- Създаване на план за езикова адаптация и комуникационна стратегия.

Седмица 2: 14–20 април 2025
- Начало на езиковата адаптация на спектакъл.
- Дизайн на дигитални визии и рекламни материали.
- Разпределение на техническите задачи в екипа – осветление, звук, реквизит.
- Репетиции с акцент върху езиково съобразяване и международна комуникация.

Седмица 3: 21–27 април 2025
- Заснемане на кратко видео-интро за спектакъла за нуждите на фестивала.
- Финализиране на флаери, дигитални банери и медийни текстове.
- Репетиции с хореограф и фокус върху партньорство и присъствие.
- Начало на дигиталната промоционална кампания.

Седмица 4: 28 април – 4 май 2025
- Провеждане на генерална репетиция в София на наглийски език с покана към публика.
- Окончателна логистика – потвърждение на транспорт, нощувки и застраховки.
- Активна промоция в социални мрежи и университетски канали.

Седмица 5: 5–11 май 2025
- Последни фокусирани репетиции преди отпътуване.
- Подготовка на реквизит, костюми и техническо оборудване за пътуване.
- Създаване на фестивално портфолио на спектакъла (на английски) за разпространение в Анталия.
- Финални публикации и покани към българската публика за следене на проекта онлайн.
- Отпътуване към Анталия – пристигане и адаптация към фестивалната среда.

Седмица 6: 12–18 май 2025 – Фестивална седмица
- 13 май 2025 – Представление на „Ромео и Жулиета, сонет за безсмъртната любов“.
- Участие в дискусии, презентации, уъркшопи и артистични срещи.
- Документиране на участието – снимки, видео, интервюта, публикации.
- Активна комуникация с международната театрална общност и създаване на контакти.

Седмица 6: 19–25 май 2025 – Фестивална седмица
- Подготовка на анализ и финален отчет (в края на май).
- Създаване на дигитален архив, включващ документирани материали от участието.
- Споделяне на резултатите чрез университетски платформи, социални мрежи и публични представяния.

Необходими ресурси:

1. Транспортни разходи
- Самолетни билети по маршрута София – Анталия – София за целия екип на „Алма Алтер“.
- Вътрешен транспорт в Анталия (летище – кампус – локации на събитията).

2. Застраховки за участниците
- Медицински застраховки за всички участници за периода на пътуване и престой в Турция.

3. Разходи за рекламни материали
- Изработка на флаери, дигитални визии и печатни материали на английски език.

4. Човешки ресурси
- Актьори и режисьор, отговорни за изпълнението на спектакъла и представянето му в международен контекст.

5. Технически екип
- Осветител, сценичен мениджър и координатор по логистика, отговарящи за адаптацията на спектакъла към условията на фестивала.

Фестивалът поема разходите за настаняване и изхранване на трупата по време на престоя в Анталия.

Финансово описание на проекта:

1.Билети за студентите-участници по проекта - 4*415.80 лв = 1663.2

2. Застраховки - 4*9.12лв = 36.48 лв

3. Дипляни, Тираж – 500 бр. Формат – А4 с две гънки, 130 гр.хром Цветност – 4+4 (ОБЩА СУМА - 400 лева)

4. Плакати Тираж – 20 бр. Формат – А3 , 4+0, 130 гр.хром (ОБЩА СУМА - 40 лева)

Фестивалът поема разходите за настаняване и изхранване на участниците по време на събитието.

Театър-Лаборатория "Алма Алтер" поема всички човешки ресурси, необходими за осъществяването на проекта, включително подготовката, изпълнението и техническото обезпечаване на спектакъла, както и билетите на членовете на трупата, които не са студенти.

Партньори на проекта:

Фестивалът поема разходите за настаняване и изхранване на участниците по време на събитието.