Описание на проекта

Описание на проекта:

Екип: Александра Бонева 1FF0200079, Александра Яръмова 7FF0200064, Божина Димитрова 1FF0200040, Кристияна Милудинова 5FF0600078 и Захарий Самсонов 2207
Проектът има за цел изграждането на устойчива и привлекателна университетска среда, която насърчава академичния, социалния и екологичния ангажимент на студентската общност. Дворът на Блок 1 ежедневно събира студенти, преподаватели и гости, като така се превръща в център за социализация от ключово значение, защото е сборен пункт на всички студенти с лекции в сграда. Редовни занятия имат специалностите – ,,Културология“, ,,Библиотечно-информационни науки“ и ,,Публично информационни системи“. Студентите се намират на различни етажи в сграда и комуникацията между тях не е честа. Обща инициатива, каквато е облагородяването на споделеното от всички пространство, създава условия за сплотяване между специалностите от Философски факултет, които са извън Блок 4. Сегашното състояние на двора представлява занемарена и неподдържана тревна площ, на която се намират 3 износени пейки с намалена функционалност, инсталация от саксии тип кашпа, без цветя и обособен кът за сядане, построен от палети, пригодени и боядисани, по студентска инициатива, но също вече доста изпочупени от употреба. Дърветата на територията на Зелената площ също не се поддържат и при по-силен вятър е налице реална опасност от инциденти, поради чупещите се и падащи клони. Облагородяването на въпросното пространство ще подобри условията за престой на открито и ще създаде предпоставки за сплотяване и ангажиране на студентската общност с изпълнението на проекта. Реализирането му дава възможност за извънаудиторийна активност и се отнася пряко към изграждането и укрепването на гражданската компетентност на студентите чрез грижа за околната среда и подобряване на условията, в които протича образователният процес. Обновеният облик на откритото пространство ще разгърне в по-пълна степен потенциала му да изпълнява и социална функция. Ще създаде по-добри условия за провеждане на лекции и неформални събития на открито, (например литературни четения и дискусии, както и музикални прояви), като по този начин силно ще насърчи културния живот на академичната общност, като привлече по-плътно младите хора към нея.
Личната ангажираност на екипа е тясно свързана с усилията ни за изграждане на сплотена студентска общност по-специално в специалност ,,Културология“. До този момент сме реализирали успешно различни самофинансирани инициативи, сред които беше и събитието ,,СООLтурен 8-ми декември“. Информация за него е достъпна в Instagram профилите на cool.turology и faculty.philosophy. Настоящият проект е следващата стъпка, която имаме силно желание да предприемем, като обединим студентите от различните специалности, чиито катедри са разположени в сградата на Блок 1.
Осъществили сме контакт със Студентски клуб ,,С.К.О.Р.Е.Ц.“ от Биологическия факултет, по линия на Зелената площ и нейните обитатели и ползватели, които не са хора. Техните препоръки ще предоставят насоки при засаждането или отстраняването на растителността.
Планираме да реализираме нашата инициатива в периода между март и юни 2025 г.

Цели на проекта:

Да създадем на устойчива и привлекателна университетска среда.
Да подобрим прилежащото към Блок 1 открито пространство и неговата функционалност.
Да повишим възможностите за социализация между студентите от различни специалности и преподавателите.
Да повишим ангажираността и активно отношение към градската среда, чрез стимулиране на промяна в нея.
Да провокираме доброволното участие на колегите си.
Да добавим ново качество към функционалността на пространството като място за неформални дискусии и извън аудиториина университетска дейност.
Да изградим и популяризираме позитивен образ на специалностите ,,Културология“, ,,Библиотечно-информационни науки“ и ,,Публично информационни системи“.

Задачи на проекта:

1. Информационна кампания за проекта, която цели да запознае студентите с предстоящите събития и да набере доброволци.
2. Делегиране на задачите на координаторите за различните специалности – един координатор за всеки курс.
3. Поправка, освежаване и боядисване на съществуващите пейки.
4. Засаждане на наличните кашпи с цветя.
5. Поставяне на нови кошове за отпадъци.
6. Разширяване на къта за сядане от палети с поставянето на нови.
7. Разчистване на отпадъците и падналите клони на територията на двора.
8. Поставяне на осветление тип LED лампи.
9. Как да опазим и поддържаме своето обновено пространство – отворена дискусия.
10. Популяризиране на дейността чрез социални мрежи – от профилите на специалностите и профила на Факултетен студентски съвет към Философски факултет.

Целева група:

Основната целева група са студентите и преподавателите, които са преки ползватели на разглежданото пространство – от специалностите „Културология“, „Библиотечно-информационни науки“ и „Публично-информационни системи“, както и всички работещи в сградата. Пряко облагодетелствани ще бъдат и специалностите от Факултета по класически и нови филологии, които имат лекции в блока. Каналите за комуникация, чрез които планираме да привлечем доброволци и съмишленици са директното общуване, както и социалните мрежи като профилите на специалностите и този на Философски факултет. Ще разлепим и постери на комуникативните точки в Блок 1.

График на проекта:

Месец март е планиран за изчакване на административния срок за разглеждане на проекта, но предвид спецификата му, дейностите, свързани със Зелената площ, ще започнат в този период. Месец юни е включен в нашия график, тъй като допускаме възможността от възникване на непредвидими метеорологични обстоятелства, които биха попречили на навременното изпълнение на планираните дейности. Наличието на сплотен екип, работил със студентската общност по инициативи като ,,COOLтурен 8-ми декември“ , ,,Таен Дядо Коледа“ и ,,Пребоядисване на кът Културология – палети“, е добра предпоставка за успешно и навременно изпълнение на планираните дейности.

Информационна кампания за проекта, която цели да запознае студентите с предстоящите събития и да набере доброволци - 17 март- 2 юни
Делегиране на задачите на координаторите за различните специалности - 24-28 март
Разчистване на отпадъците и падналите клони на територията на двора - 31 март- 4 април
Закупуване и подготовка на всички необходими материали- 1 - 17 април
Засаждане на наличните кашпи с цветя - 7- 11 април
Поправка, освежаване и боядисване на съществуващите пейки - 28 април - 2 май
Разширяване на къта за сядане от палети с поставянето на нови - 28 април - 2 май
Поставяне на нови кошове за отпадъци - 28 април - 2 май
Поставяне на осветление тип LED лампи - 5- 9 май
Създаване на система за опазване и поддръжка – отворена дискусия- 12- 16 май
Популяризиране на дейността чрез социални мрежи - 1май- 6 юни

Необходими ресурси:

Човешки ресурс – набиране на доброволци
Административен ресурс – подкрепа от Катедрените съвети на специалностите и Факултетен студентски съвет към Философски факултет
Финансов ресурс – осигуряване на материали

Финансово описание на проекта:

Формулярът за бюджет е приложен в pdf файл от Excel, изпратен на имейл адрес secretariat@students.uni-sofia.bg

Разпечатване на постери - 10бр. - 86.0 лв.
Латексови ръкавици 100бр.- 5 бр. -47.50 лв.
Торби за смет 120л. - 15бр. - 70.35 лв.
Бои за метал и дърво - 10л. - 399.9 лв.
Дъски за пейка 10см/200см - 30бр. - 420лв.
Прави седалки за пейки за монтаж върху бетонна основа 50см. -30бр. - 684лв.
Дървени палети 1200×800 10бр. - 2бр. - 76.80лв.
Универсална торфема смес 3л. - 12л. - 26.28лв.
Хамак 350×175см - 5бр. - 274.95 лв.
Парков кош на стойка с дърво - 2бр. - 408лв.
LED прожектор със сензор - 2бр. - 73.80лв.
Общо:1598.0лв.

Партньори на проекта:

Проектът е разгледан и подкрепен на заседанията на катедрените съвети на катедра ,,История и теория на културата“ (Протокол №6/20.02.2025г.) и катедра ,,Библиотекознание, научна информация и културна политика“ (Протокол №2/20.02.2025г.). Представен и подкрепен бе и от Факултетния студентски съвет при Философски факултет (Протокол №10/26.02.2025г.)