Описание на проекта

Описание на проекта:

Международното състезание по право на Европейския съюз Central and Eastern European Moot Competition (CEEMC) се организира от 1995 г. насам от British Law Centre под патронажа на Съда на ЕС и Центърът по европейски правни науки на University of Cambridge и представлява симулация на преюдициално запитване пред Съда на Европейския съюз. Това е най-престижното състезание по право на Европейския съюз, което тази година отбелязва своята 30-годишнина.

Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е сред най-уважаваните участници в СЕЕМС. Отборите, представляващи СУ, са печелили формата три пъти – през 2008 г., 2013 г. и 2017 г., а многократно са печелили и специални награди, а и много индивидуални. През годините студентите, участващи в състезанието, са печелили награда за най-добър оратор, както и за най-добри писмени защити.

Предвид традиционното успешно представяне на състезателите от СУ, отличавани ежегодно за постиженията си в областта, и тази година имаше сериозен интерес към състезанието сред студентите, като е проведена оспорвана селекция между 17 души. Това показва нарастване на интереса на студентите от ЮФ към все по-популярните международни състезания по право, което се дължи и на положителната обратна връзка, която те получават от предишни участници. Още повече, че предишни участници продължават дейността си като последващи треньори.

Членовете на тазгодишния отбор, който ще представи университета, са:
• Павел Любомиров Стоичков, студент в специалност „Право“, втори курс, фак. № 2JF2000969;
• Златиана Иванова Илиева, студент в специалност „Право“, трети курс, фак. № 7JF2000433;
• Биляна Пламенова Господинова, студент в специалност „Международни отношения“ трети курс, фак. № 7JF0100086;
• Фуат Кенан Расим, студент в специалност „Право“, четвърти курс, фак. № 0JF2000022.

Треньори и ръководители на отбора са Нели Радославова Млъчкова – участник в състезанието през 2022/2023 г. като част от отбора на СУ, завършила специалност „Право“ през 2024 г., и Денислав Златков Маринов, който също е участвал през 2021/2022 г., понастоящем все още е студент в пети курс специалност „Право“.

Организаторите на състезанието официално обявиха, че тази година СЕЕМС отново ще се провежда присъствено от 25 до 27 април 2025 г. в гр. Варшава, Полша. Поради целодневната ангажираност на участниците на посочените дати от състезанието, се изисква те да пътуват на 25 и 28 април 2025 г.

Цели на проекта:

Целта на проекта е да осигури възможност на студентите да присъстват на устните кръгове на състезанието и да пледират пред изявени съдии и генерални адвокати от Съда на ЕС. По този начин ще се затвърди челната позиция, която през предишните години отборите на Софийския университет са достигнали. Отборът е и единственият, който представлява България на това състезание, тъй като през последните години никой друг юридически факултет от страната не излъчва отбор.

Задачи на проекта:

1. Да се позволи на студентите от тазгодишния отбор да се представят достойно, като покажат и развият своите ораторски умения, както и умението да разсъждават от различни гледни точки според защитаваната от тях позиция. В подготовката си студентите развиват своето логическо мислене, уменията за пледиране и за писане на добре аргументирани юридически текстове.
2. Популяризиране на материята на правото на ЕС с оглед на нейната изключителна важност в съвременния правен ред и задълбочаване на знанията на студентите в области на правото на ЕС, които не се изучават в университета, но които ще са често срещани в последващата им професионална практика.
3. Популяризиране на състезанието сред студентите от Юридическия факултет, за да се продължи спазването на традицията и да се затвърди репутацията на Софийския университет като уважаван и награждаван участник в международни състезания.

Целева група:

На първо място, целта на проекта е да подпомогне пряко участниците, които са избрани да бъдат част от отбора тази година, заедно с техните треньори, а именно:
• Павел Любомиров Стоичков, студент в специалност „Право“, втори курс, фак. № 2JF2000969;
• Златиана Иванова Илиева, студент в специалност „Право“, трети курс, фак. № 7JF2000433;
• Биляна Пламенова Господинова, студент в специалност „Международни отношения“ трети курс, фак. № 7JF0100086;
• Фуат Кенан Расим, студент в специалност „Право“, четвърти курс, фак. № 0JF2000022.
• Денислав Златков Маринов, студент в специалност „Право“, пети курс, фак. № 62069 (треньор);

Проектът е насочен и към всички студенти от двете специалности в ЮФ, които целим да мотивираме да участват в състезанието през следващите години и да продължат установената традиция на приемственост, като едновременно да обогатят знанията и уменията си.

График на проекта:

• дата на заминаване - 25 април 2025 г.
• провеждане на устните кръгове на състезанието - 25-27 април 2025 г.
• дата на връщане - 28 април 2025 г.
Предоставените средства ще бъдат нужни преди заминаването на отбора за Полша.

Необходими ресурси:

Нужните финанси са дневни съгласно правилата на Приложение №2 към Наредба за служебните командировки и специализации в чужбина.

Финансово описание на проекта:

По 47 евро за 5 души за 4 дни, което се равнява на общата сума от 940 евро.

Партньори на проекта:

Юридическият факултет на Софийския университет, който поема останалите разноски, които включват такса за участие (в която е включено и настаняването във Варшава) и част от цената на самолетните билети в двете посоки.