Име на вносителя: | Едже Ахмед |
Име на проекта: | Pre-EuRegMe 2025, Lithuania |
Екип на проекта: | Едже Ахмед |
Екип потвърдил участие | Все още никой не е потвърдил участие. |
МОЛ: | Едже Ахмед |
Статус: | Одобрен на СИС None |
Обсъждан на: | None |
Отношение: | Няма отношение |
Номер: |
Международната федерация на асоциациите на студентите по медицина (IFMSA) е неправителствена организация, представляваща сдруженията на студентите по медицина. Основана през 1951 година и с над 130 национални членски организации от 122 страни на 6 континента, тя е едно от най-големите и популярни НПО-та в световен мащаб. АСМБ (Асоциацията на студентите по медицина в България) е член на Федерацията от 1993 година.
Организацията се състои от 6 постоянни комитета – SCOME (Standing committee of Medical Education), SCOPH (Standing committee of Public Health), SCORA (Standing committee of Reproductive health etc), SCORE (Standing committee of Research Exchange), SCOPE (Standing committee of Professional Exchange) и SCORP (Standing committee of Human Rights and Peace). Ежегодно се организират регионални срещи, в които всички държави в дадения район обменят идеи и опит от изминалата година, като по същото време се организират и множество обучения с цел присъстващите да придобият нови умения.
EuRegMe (European Regional Meeting) събира държавите-членки от цяла Европа. Всяка година домакинът е различен, като тази година ще се проведе във Вилнюс, Латвия. Събитието се разделя на три части – Pre-EuRegMe (17-22 април 2025), EuRegMe (21-25 април 2025) и Post-EuRegMe (25-27 април 2025). Pre-EuRegMe включва обучения и уъркшопи – теми като обществено здраве, човешки права, медицинско образование и изграждане на капацитет; развитие на умения – лидерство, застъпничество, управление на проекти и комуникация; тематични програми – сесии, свързани с ключови инициативи на IFMSA (например репродуктивно здраве, климатични промени, психично здраве). Същинското събитие също включва обучения, но също и време за социализиране и срещи на по-високо ниво, определящи регионалното развитие на организацията. Post-EuRegMe включва често социална програма, целяща запознанство с културата и обичаите на държавата-домакин. Кандидатстването се извършва на английски чрез специална форма, резултатите от която се обявяват на по-късен етап. Всеки участник се избира от специално жури, което разпределя участниците в сесии.
Престой във Вилнюс, Латвия 17-22 април 2025. Престои ни участие в сесиите PoM – Population on the Move и EARTH – Environment Action and Resilience Training for Healthcare. Работи се в групи като всеки ден има различни обучителни сесии, чрез които се придобиват умения и знания в съответните сфери. Целта на РоМ е да обучи участниците си за трудностите, които изпитват мигрантите, докато се опитват да намерят по-безопасно място за живеене, с главен фокус върху здравните проблеми, които най-често изпитват. EARTH сесиите се фокусират върху връзката между климата и здравето. Обучават се млади кадри, които могат свободно да говорят и да изразяват мнение и в бъдеще да участват активно в процеса на запазването на здравето и природните условия.
Възможността да участваме в тези сесии ни позволява да се развием по-широко като бъдещи лекари. Повечето от предлаганите теми не са покрити в нашата програма, затова представляват нещо допълнително, което ние с радост искаме да си набавим. В нашата страна също има подобни проблеми – темата за мигрантите и тяхното здраве е недоизяснена, докато промените в климата и природните условия са нещо, което е разпространено навсякъде. С участието ни желаем в бъдеще да предпазим собствената ни държава, да въведем тези теми тук, и да ги развием заедно с нашите колеги. В личен план също смятаме, че ще имаме ползи. Лечението на мигранти е изключително трудно не само като набора от знания, който трябва да имаме, но и като правила и закони на международното право, които трябва да познаваме. Малко са специалистите, запознати с тези подробности и ние имаме възможност да сме част от тази уникална група. Отделно проблемите, свързани с околната среда все повече и повече ще навлизат и ще се сливат с проблемите на здравето, така че готовността ни ще бъде от полза. Въвеждайки тези теми в България след нашето завръщане, ще разпространим идеите успешно.
1. Подготовка преди събитието: събиране на материали, подходящи за сесиите, запознаване с темите.
2. Активно участие по време на сесиите: дискусии, групови дейности, казуси, проекти. Важни са работата в екип, участието в развиване на стратегии и споделянето на опит и добри практики от родната страна или университет.
3. Създаване на финален резултат: разработване на групов проект, който да се представи пред останалите участници и организатори. Идеята трябва да е с отлична оценка, устойчива във времето, съвременна и приложима универсално.
4. Прилагане на наученото след Pre-EuRegMe: връщане в родната страна и разпространяване на идеите и придобитите умения. Възможно последващо участие в подобни събирания с цел запознаване с новостите.
5. Популяризиране на постиженията на медицината и новостите в областта на обучението в Софийския университет, дейностите извършвани в него, както и възможност за сравнение и взаимодействие.
1. София Димитрова Дойчинова, 4 курс, специалност „Медицина“, Медицински факултет. Факултетен номер: 9MD2100079.
2. Едже Беркант Ахмед, 3 курс, специалност „Медицина“, Медицински факултет. Факултетен номер: 0MD2100173.
3. Елизабет Александрова Валентинова, 1 курс, специалност „Медицина“, Медицински факултет. Факултетен номер: 5MD2100381
17-22 април 2025. Сесиите са всеки ден по средно 8 часа на ден. Всеки ден се осъществява и вид социална програма с цел приобщаване на участниците от различните държави и създаване на приятна среда за работа. В края на събитието всеки участник получава сертификат за успешно завършен курс.
Финансови ресурси, които да покрият таксата за участие и разходите до Вилнюс, Латвия.
Такса за престой и участие: 200 евро.
Такса за самолетни билети (двупосочни): 570 лева (по последно търсене онлайн).