Описание на проекта

Описание на проекта:

Международен театрален фестивал "Алтер Его" е едно от най-мащабните събития в областта на театъра, което в сърцето на Софийски университет представя на българската публика последните тенденции в полето на съвременния театър, предлагайки разнообразна програма от спектакли с ясно очертана иновативна стилистика и експериментална насоченост. Това е единственият в България фестивал за експериментален театър, предоставящ платформа за изява на артисти от цял свят.

Фестивалът е подкрепен от Европейския корпус за солидарност чрез доброволческа програма и от Министерство на културата. През годините, Студентски съвет са били наш основен партньор в организацията на това мащабно събитие, допринасяйки значително за неговия успех и утвърждаване като знаково събитие за Софийски университет. Въпреки че миналата година не успяхме да работим заедно, фестивалът продължава да играе ключова роля за международния имидж на университета и за неговия рейтинг в международната класация на университетите.

Възстановяването на партньорството със Студентския съвет би било от огромно значение не само за фестивала, но и за утвърждаването на Софийски университет като водеща културна и академична институция на международната сцена.

Фестивалът "Алтер Его" е разделен на четири основни сегмента, всеки от които внася значителен принос към интердисциплинарния характер на събитието.

Перформативният сегмент е централната част на фестивала, където в рамките на пет дни се представят пет спектакъла от различни страни, демонстриращи многообразието и иновативността на съвременния театър.

Дискусионният сегмент предлага два дискусионни панела, в които водещи критици, театрални антрополози, директори на фестивали и теоретици споделят своите виждания за тенденциите и бъдещето на експерименталния театър. Те също така анализират спектаклите, представени в перформативния сегмент, създавайки връзка между теоретичната и практическата страна на театралното изкуство и насърчавайки обмена на идеи и създаването на нови контакти.

Образователният сегмент включва уъркшопи и ателиета, които предоставят платформа за обмен на опит между артисти и теоретици от целия свят. Всяка година две от компаниите, участващи в перформативната програма, предлагат безплатни уъркшопи като част от образователната програма, подпомагайки развитието на бъдещите театрални професионалисти.

Off-програмата на фестивала включва специални събития, които насърчават опознаването на Софийски университет и София, и създаването на мрежа от контакти и бъдещи партньорства.

Входът за всички събития е безплатен, осигурявайки равен достъп до културните процеси за хора от различни социални групи. За студентите на Софийския университет това е безспорна добавена стойност в процеса на тяхното културно и личностно развитие. С цел достигането до по-широки аудитории предвиждаме лайв-стрийм на всеки спектакъл от програмата на Фестивала.

До този момент на българска сцена са били представени повече от 100 спеткаъла от цял свят, а гости на фестивала са били артисти, теоретици на театъра и театрални мениджъри от Холандия, Унгария, Италия, Германия, Франция, Русия, Молдова, Испания, Уругвай, Йордания, САЩ, Япония, Египет, Полша, Чехия, Босна и Херцеговина, Украйна, Сърбия, Македония, Англия, Уелс, Беларус, Иран, Южна Корея.

Цели на проекта:

Културен обмен - Фестивалът събира артисти-студенти от различни държави с различни традиции и културни моди, обединени от интереса си към сценичното изкуство.

Фестивалът предлага няколко платформи - практическа - спектакли, теоретична - дискусии, образователна - уъркшопи и по този начин създава условия за едно пълноценно професионално общуване, създаване на нови контакти и богат междукултурен обмен.

Поддържане на имиджа на Софийски университет в международното пространство, издигането му в ранглистата на световните университети - Международен фестивал от ранга на „Алтер Его“, в който взимат участие културтрегери в световен мащаб е от съществено значение за българското културно и образователно пространство, които често остават откъснати от световните течения в изкуството. Във фестивала за трета поредна година ще се включи и група Международни доброволци от Европейския корпус за солидарност.

Развитие на творческото мислене на студентите на Софийски унвиерситет, образователен елемент Дискусионният панел и уършопите дават възможност на студентите в Софийски университет напълно безплатно да участват в смислена и задълбочена театрална лабораторна работа. Дискусиите на творческото поле с теоретици-изследователи спомагат за повишаване на културните им компетенции и мисленето на тенденциите в българския театър, като част от световния такъв.

Формирането на публика, с по-широк кръгозор, която е не само потребител, но и автор на театралното случване - с методите на съвременното случване, Алма Алтер с годините е изградил и възпитала свое твърдо ядро от студентска публика, които имат определен вкус към т.нар. Алтернативен театър, който се характеризира със силна интерактивност и живот. Алтер Его е дългоочаквано събитие от тази таргет група, която познава предишните издания и следи отблизо всяко следващо с голям интерес. В Университета провеждането на форума се предава от уста на уста, а случването му в самото начало на учебната година ще ни позволи привличането на новозаписаните студенти и ясното послание, че Университета се интересува от техния културен статус и прави всичко възможно, за да им предложи най-доброто от световната пърформативна сцена.

Укрепване на университетската общност. Фестивалът създава пространство за взаимодействие между различни социални групи в Университета, насърчавайки диалог и разбирателство. Алма Алтер разполага с аудио гид за незрящи по време на спектаклите, затова. Всичко това допринася за укрепването на университетската общност и за създаването на по-единен и сплотен социален климат.

Интердисциплинарно сътрудничество Фестивалът насърчава сътрудничеството между различни академични дисциплини, сред които антропологията, социологията, психологията и други. Това обогатява дискусиите и практическите занимания, предлагайки по-широка перспектива върху театралното изкуство.

Разширяване на аудиторията чрез дигитални платформи Чрез стрийминг на представленията и използването на социални медии и други дигитални платформи, фестивалът достига до глобална аудитория, което не само увеличава популярността на събитието, но и подпомага интернационализацията на Софийския университет.

Задачи на проекта:

Селекция на участниците Избор на участниците за спектакловия и дискусионния панел, осигурявайки висококачествени и разнообразни представления и дискусии.

Изготвяне на програма на Фестивала Създаване на детайлна програма, която включва представления, дискусии, уъркшопи и офф-програма с интерактивна обиколка на Ректората и София, за да помогне на чуждестранните гости да опознаят Софийския университет и столицата.

Изготвяне на рекламна идентичност на събитието Създаване на рекламни материали като плакати, флаери, рекламни тениски и еко торбички, които ще представят визуалната идентичност на фестивала.

Рекламна кампания Провеждане на рекламна кампания за популяризиране на събитието в национален мащаб и в градска среда, с цел да се привлече необходимия медиен отзвук.

Осигуряване на транспорт, настаняване и храна Организиране на транспорт, настаняване и храна за участниците, за да се гарантира техният комфорт и успешното протичане на фестивала.

Целева група:

С годините фестивалът "Алтер Его" се утвърди като важно събитие както за студентската и академичната общност, така и за жителите на София. Всяка година програмата включва спектакли, фокусирани върху съвременния театър и танц с експериментален и алтернативен характер, което привлича широка и разнообразна аудитория.

Студентска и академична общност

Основната целева група са студентите на Софийския университет. Фестивалът предоставя възможност на студентите да се запознаят с международни театрални артефакти от най-високо качество. Всяка година около 1 000 - 1 150 студенти посещават спектаклите на живо. Нашата мисия е да осигурим свободен достъп на всички 25 000 студенти и 5 000 академици, професори и преподаватели в университета до културните събития, част от програмата на фестивала.

Жителите на София и културни ентусиасти

Фестивалът е популярен и сред жителите на София, които са любители на съвременния и експериментален театър. Театрални критици и културни деятели също често посещават фестивала, което допринася за разширяване на неговото влияние и признание.

Международна аудитория

Чрез стрийминг на представленията, фестивалът има потенциал да достигне до глобална аудитория. Очаква се онлайн публика между 3 000 и 5 000 души, включително международни зрители, което увеличава международното въздействие на събитието и популяризира културния имидж на Софийския университет в международен мащаб.

Професионалисти в театралното изкуство

Фестивалът привлича и професионалисти от театралното изкуство, включително режисьори, актьори, драматурзи и теоретици, които търсят нови идеи и иновации в сферата на театъра. Това създава възможности за професионално общуване и обмен на опит между участниците и посетителите.

Байест персона

Основната персона на фестивала може да бъде описана като студент на възраст между 18 и 25 години, изучаващ хуманитарни науки или изкуства в Софийския университет. Този студент проявява интерес към съвременния театър и култура и активно търси възможности за обогатяване на своите знания и умения. Той/тя цени достъпа до международни културни събития и се стреми да участва в различни театрални и културни активности, които разширяват кръгозора му/й

График на проекта:

Април - Публикуване на апликационата форма за участие във фестивала, обработка на постъпилите кандидатури, селекция

Юли - Отворена покана, набиране на 7 чуждестранни доброволци, които ще работят за Алтер Его, подкрепени от Европейския корпус за солидарност

Август - Изготвяне на маркетинг и рекламна стратегия, набиране на доброволци, изпращане на покани на селектираните участници,

Септември - набиране на партньори по проекта, изграждане на визуална идентичност на Фестивала

Септември-Октомври - Изработка на рекламните материали, изпращане на ПР съобщения, срещи и интервюта, участия в телевизионни и радиопредавания, организация, логистика, разпространение на рекламните материали

Октомври - Посрещане на гостите, репетиции, участия с гостите в предавани за култура и изкуство, провеждане на фестивала, онлайн стрийминг на представленията. Разпространение на резултатите от Фестивала.

Необходими ресурси:

Основното финансово перо необходимо за провеждането на Фестивала е свързано с гостите - настаняване, храна и локален транспорт. За транспортните разходи до България търсим подкрепата на Посолства и културни институции. Стриймингът на спектаклите от ще бъде ръководен от режисьор на пулт Дима Настева, и оператори - Наси Христева (НАТФИЗ) и Адриана Славова(Авторски театър), подкрепени от международната организация Cultural routes.

Друг важен разход е свързан с рекламата и популяризиране на събитието.

За втора поредна година предвиждаме включването на екип от доброволци, които да помогнат с логистика, превод, организация и реклама. Необходимо е финансово обезпечаване на печатни и рекламни материали. Ще наберем общо 7 доборовлоци от България и чужбина, които ще имат възможност да усъвършенстват собствените си качества и умения в различни сфери - реклама, маркетинг, ПР, логистока, организация, сценично присъствие и др. Целта ни е да създадем една добре работеща и смела младежка група, която да се ангажира в полето на международните културни процеси и да стане част от силната доброволческа мрежа в България. За целата изработваме индивидуални работни планове за всеки доброволец отговарящи на конкретните му интереси и нужди. Настаняването, храната и транспортът на доброволците се покрива от Европейския корпус за солидарност. Алма Алтер има голям опит в работата с млади хора, понзава механизмите за мотивирането им и въвличането им в една кауза.

Финансово описание на проекта:

СЕЛЕКЦИЯ

Международно жури - Селекция - 4 члена на международното жури по 400 лв на човек за селекция на спектаклите за фестивала, цената е сред ниските в бранша. Покрива се от театър-лаборатория Алма Алтер.

ДОБРОВОЛЦИ

Доброволци храноден - Логистика на доброволците. Организация на срещи и обучения. Координация и подкрепа на доброволците по време на фестивала. 7 души по 727.57 на месец, 11.92 лв на ден за период от 55 дни, осигурени от Европейския корпус за солидарност

Международни доброволци път - Средно по 458.61 лв на човек, 7 международни доброволеца, цената е изчислена на осреднена цена от 2023 година, взимайки предвид календара за разстояния на ЕКС и Еразмус, и доброволци от Франция, Испания, Азербайджан, Литва, Египет, Унгария. Перото се покрива от Европейски корпус а солидарност и търпи промени в зависимост от селекцията. Сумата е актуална за Алтер Его 2023.

Доброволци дневни - 7 души по 615.17 на месец, 10.08 лв на ден за период от 55 дни, осигурени от Европейския корпус за солидарност

Международни доброволци настаняване - 7 души по 600 лв на човек за 2 месеца, 300 лв на човек на месец за наем на стая, осигурени от Европейския корпус за солидарност.

ПРОВЕЖДАНЕ НА ФЕСТИВАЛА

Техническо лице Провеждане на фестивала 450 лв еднократно за седмицата на фестивала с включени представления и репетиции. Покрива се от театър-лаборатория Алма Алтер.

Международни гости настаняване Провеждане на фестивала 22 международни гости по 400 лв за максимума от 5 нощувки, в хотел Славянска беседа. Имаме нужда от финансова подкрепа. 67лв * 22 души * 5 нощувки, по оферта на Славянска беседа , ОБЩО 7370 Имаме нужда от финансова подкрепа.

Международни гости храноден Провеждане на фестивала 22, 062 лв на ден за ядене на човек, по оферта на Ресторант Яйцето, общо 2 426.82 лв. Имаме нужда от финансова подкрепа.

РЕКЛАМА

Винили 3 винила * 174.4 лв. ОБЩО: 523.30 два ще бъдат представени като завеси на входа на театъра, и един ще бъде спуснат пред централния вход на Ректората. Два ще бъдат поставени като завеси на По оферта на студио Зет ЕООД . Имаме нужда от финансова подкрепа.

Плакати Тираж – 1 000 бр. Формат – 291х210 мм с 3 гънка Цветност – 4+4, 3 гънки, 130 гр.хром – 565.00 лв., Университетска печатница

Флаери Плакати Тираж – 50 бр. Формат – А 3 Цветност – 4+0, 130 гр.хром – 100.00 лв, Университетска печатница

Рекламни тениски 50 тениски по 12 лв. 600 лв, По оферта на студио Зет ЕООД https://papagal.bg/eik/202311094/901f Имаме нужда от финансова подкрепа.

Фолио 96 лв, ще бъде поставено на рекламното табло, което се намира отляво на тунела и храща целия човекопоток на Цар Освободител. По оферта на студио Зет ЕООД https://papagal.bg/eik/202311094/901f Имаме нужда от финансова подкрепа.

Експерт ПР и връзки с обществеността Еднократно за изготвяне и прилагане на маркетинг стратегията на целия проект. Покрива се от театър-лаборатория Алма Алтер.

Дизайнер Еднократно за дизайна на целия проект. Покрива се от театър-лаборатория Алма Алтер.

ОБЩО ЗА СЪФИНАНСИРАНЕ ОТ СТУДЕНТСКИ СЪВЕТ: 11 681.12 лв.

От своя страна ние ще:

поместим логото на Студентски съвет на всички печатни и онлайн рекламни материали;
поместим винил на Студентски Съвет в пространствата на театъра при официалните събития;
споменем Студентски Съвет в благодарствените речи при откриване и закриване на фестивала, в официалните медийни изявления и прессъобщенията.
направим рекламни видеа на Студентски съвет, които могат да включват информация подадена от вас - за работата на СС, колко е важна тя в рамките на Университета и да помогнем за изграждането на имиджа сред студентите.

Партньори на проекта:

Cultural routes поема финансирането на онлайн стрийминга. Европейски корпус за солидарност поема настаняване, път и изхранване на доброволците към фестивала. Университетски театър Алма Алтер поема разходите за жури, ПР експерт и техническо лице.