Описание на проекта

Описание на проекта:

Броят на бедствията около нас са силно зачестели, а обучението на бъдещите медици за необходимото поведение и как да окажат помощ на бедстващите е от важно значение. Обучението, което получаваме по тази дисциплина е повърхностно и недостатъчно, а квалифицирането в това поле с всеки изминал ден се превръща в необходимост за нас, имайки предвид зачестилия брой на земетресения, наводнения и прочие, което налага ние, студентите по медицина, да се възползваме от възможности за допълнително обучение в тази насока, за да бъдем подготвени и максимално полезни на обществото.
Тази възможност, под формата на “Международна обучителна програма по медицина на бедствените ситуации”, се предоставя от Международната федерация на асоциациите на студентите по медицина (IFMSA) в сътрудничество с Центъра за проучвания и обучения по медицина на бедствените ситуации, хуманитарна помощ и глобално здраве - CRIMEDIM с база в гр. Новара, Италия, на избрани членове от различни международни университети-клонове, тази година включително и от АСМБ-СУ.
Сред многобройни кандидатури, постъпили от мед студентите по цял свят, бяха отличени само 25, сред които и кандидатурата на възпитаничка от МФ на Софийски университет и член на АСМБ-СУ - Кадрие Ахмед Адем.
От април месец 2023г. стартира онлайн етапа на обучителния курс по медицина на бедствените ситуации, който ще се води в рамките на 3 месеца в онлайн платформата на CRIMEDIM, a след това от 08.07-12.07 ще се проведе присъствено обучение в гр. Новара, Италия, където се намира обучителната база на институцията.
След успешно завършване на курса, курсистите ще бъдат сертифицирани и квалифицирани треньори по медицина на бедствените ситуации и ще могат, както да бъдат в полза на обществото при кризисна ситуация, така и ще имат правото да обучават и други студенти-кандидати.
Eто и повече информация за обучителната програма:
Training Disaster Medicine Trainers (TdmT) е международна програма, разработена от CRIMEDIM съвместно с Международната федерация на асоциациите на студентите по медицина (IFMSA). На фона на нарастващия риск от бедствия и нарастващия брой действителни бедствия, този проект произтича от необходимостта да се запълни съществуващата празнина в медицинската учебна програма, където медицината на бедствията е слабо представена в световен мащаб. Целта на курса е да предостави на студентите по медицина теоретични познания и основни умения в областта на медицината при бедствия, като им даде възможност да споделят придобитите знания с връстниците си и в техните общности.

TdmT се предоставя на годишна база и е отворен за кандидатстване от всеки студент по медицина; подборът се основава на класиране по заслуги и броят на приетите студенти по медицина е ограничен до 25 на курс.

След дипломирането си, всеки студент на TdmT е сертифициран и отговаря на условията за предоставяне на партньорско обучение в областта на медицината при бедствия на техните местни студентски комитети и в рамките на общите събрания и регионалните срещи на IFMSA. Тези тридневни обучения между партньори се наричат Международно обучение по медицина при бедствия (ITDM).

По този начин TdmT създава глобална мрежа от обучители по медицина при бедствия. Мрежата е естествена платформа за съвместни инициативи като обучение на партньори, изследователски проекти или дори кампании за застъпничество.

Цели на проекта:

През последното столетие броят на бедствията забележително се е увеличил поради много причини, включително изменението на климата, което показва, че бъдещите поколения ще бъдат призовани да осигурят лечение на масови произшествия в още по-голяма степен, отколкото преди. Медицината при бедствия е нововъзникваща тема в международната сцена на здравеопазването. От тази гледна точка CRIMEDIM и IFMSA разработиха иновативен курс за разпространение на знания по света.

The Training Disaster Medicine Trainers (TdmT) е първата международна програма, която учи студенти по медицина на основни познания за медицината при бедствия. Целта на TdmT е да даде възможност на студентите по медицина да предприемат действия относно медицината при бедствия в техните общности, като ги оборудва със знания и умения за медицина при бедствия и спешна медицина. TdmT се насърчава участниците да споделят придобитите знания и да ги разпространят в своите общности.

Тези студенти по медицина са избрани според тяхното ниво на знания, опит и заслуги от екипа на IFMSA, отговорен за организацията на програмата. След като преминат курс по медицина на бедствените ситуации, те поемат задачата да разпространят тези знания и умения в своите университети, страни и в международен план. Освен това те имат възможност да обсъждат и да се учат лично от супервайзори и професионалисти от областта и чрез общуване с други участници създават нови проекти.

След успешно приключване на курса, кандидатът има за цел:
• Да сподели придобитите знания и да ги разпространи в българската общност и сред състудентите си в университета и отвъд
• Да се включи и покаже умения в случай на необходимост при бедствени ситуации
• Да промотира и покаже значението на подготовката и квалифицирането на бъдещите лекари в полето на бедствената медицина в динамично променящия се свят под въздействие на климатичните изменения, войни, епидемии и други

Задачи на проекта:

• избраният за обучителната програма студент-медик да получи висококачествено обучение и да бъде снабден с нужните умения за справяне с бедствени ситуации в локален и глобален план
• след успешно приключване на програмата, обученият студент да носи правото и квалификацията да обучава други студенти в локален, национален и международен мащаб по въпроси, касаещи медицината на бедствията
• обучените студенти по медицина на бедствията да бъдат квалифицирани и готови за действие при необходимост на помощ за бедстващото население
• да се промотира и покаже значението на подготовката и квалифицирането на бъдещите лекари в полето на бедствената медицина в динамично променящия се свят под въздействие на климатичните изменения, войни, епидемии и други

През последното столетие броят на бедствията забележително се е увеличил поради много причини, включително изменението на климата, което показва, че бъдещите поколения ще бъдат призовани да осигурят лечение на масови произшествия в още по-голяма степен, отколкото преди. Медицината при бедствия е нововъзникваща тема в международната сцена на здравеопазването. От тази гледна точка CRIMEDIM и IFMSA разработиха иновативен курс за разпространение на знания по света.

The Training Disaster Medicine Trainers (TdmT) е първата международна програма, която учи студенти по медицина на основни познания за медицината при бедствия. Целта на TdmT е да даде възможност на студентите по медицина да предприемат действия относно медицината при бедствия в техните общности, като ги оборудва със знания и умения за медицина при бедствия и спешна медицина. TdmT се надява да вдъхнови участниците да споделят придобитите знания и да ги разпространят в своите общности.

Тези студенти по медицина са избрани от международен набор от студенти и след като преминат курс по медицина при бедствия, мултипликират тези знания и умения в своите страни и в международен план. Освен това те имат възможност да обсъждат и да се учат лично от супервайзори и професионалисти от областта и чрез общуване с други участници създават нови проекти.

Целева група:

Студенти по медицина, селектирани от борда на международната програма:
Кадрие Ахмед Адем - 5-ти курс студент по медицина в Медицински факултет на Софийски университет “Св. Климент Охридски”

График на проекта:

TdmT програмата има три специфични последователни фази:

• Дистанционно обучение чрез платформа за електронно обучение (три месеца, от април до юли)

• Присъствен стажантски курс в гр. Новара, Италия (пет дни, през юли): 08.07.2024 - 12.07.2024 г. с дата на пристигане 07.07.2024 г. и заминаване на 16.07.2024 г. (възможност за няколко дневно социално мероприятие/тийм билдинг на лични разноски)

• Планиране и доставяне на “Международно обучение по медицина на бедствията” (ITDM) от новозавършилите курсисти

УЧЕБНА ПРОГРАМА

• Въведение в бедствията и хуманитарното здраве

• Управление на болнични и доболнични инциденти с масови произшествия

• Въздействие върху здравето на различни видове бедствия

• Обществено здраве при бедствия и хуманитарни кризи

• Принципи на управление на риска от бедствия за здравето

• Международни стандарти, координация и правила за хуманитарна реакция

По време на програмата обучаемите ще бъдат изложени на иновативни методологии за обучение, като живи и компютъризирани виртуални симулации, разработени от CRIMEDIM.

Необходими ресурси:

Осигуряване на финансова подкрепа за покриване на таксата за участие, чийто срок за заплащане е 16 юни, и пътните разходи (самолетни билети София-Милано-София)

Финансово описание на проекта:

Такса за участие в присъственото част на обучението в гр. Новара, Италия: 490 € (срокът за заплащане е до 16 юни)
Приблизителна цена на двупосочен самолет билет с дата на пристигане в Новара 07.07.2024 и дата на заминаване от Новара за София на 16.07.2024: 100-150 €

Партньори на проекта: